15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

5375 Günden Emeklilik

Yaşlılık dönemini rahat geçirmek isteyenler için emekli maaşı son derece önemlidir. Çünkü emekli maaşına sahip olarak yaşlılık dönemi geçirmek alışık olunan hayatı devam ettirebilmek açısından önemlidir. Bu nedenle sigortalı olarak çalışmak ve primli gün sayısını doldurmak gerekmektedir. Primli gün sayısı, yaş ve sigortalı olunan ilk tarih son derece önemlidir.

Çünkü emeklilik ile ilgili değişen birçok kanun bulunmaktadır. Bu değişen kanunlar kazanılmış hakların geri verileceği anlamına gelmez. Yani erken tarihli sigorta girişi olan kişiler daha erken emekli olabilmektedir. Yeni düzenleme ile birlikte emekli olmak için yaş ve primli gün değişmiştir. Ancak bu durum kazanılmış hakkı olanlar için geçerli değildir.

Emekli Olabilmek İçin 5375 Gün Kuralı

Emekli olabilmek için gerekli bütün şartların kanunda belirtildiği gibi olması gerekmektedir. Ancak 1986 ve 1988 tarihli sigortalılar için durum biraz daha değişik olacaktır. SGK işe giriş tarihi bu şekilde olanlar için primli gün sayısı, sigortalı gün sayısı ve yaş değişiklik göstermektedir.

Bu durumda olanlar için 25 yıllık sigorta girişi, 5375 gün ve 50 yaş şartları aranmaktadır. Yani emekli olabilmek için gerekli olan bu şartların hepsidir. 5375 gün prim sayısı tek başına yeterli değildir. Bütün bu şartların aynı anda sağlanması emekli olmak için yeterli olacaktır. Diğer tarihler de sigorta girişi olanlar için kanunda ölçüler belirlenmiştir.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*