15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

4G EDGE ve UMTS

4g_mastWAP, mobil iletişim cihazları üzerinden kablo veya herhangi bir arabirim kullanmaksızın internet erişimi sağlayan kablosuz iletişim standardıdır. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticilerinin işbirliği ile geliştirilmiş bir teknolojidir. WAP, devre veya paket anahtarlamanın herhangi birisinde çalışabilir.

EDGE, EGPRS olarak da adlandırılmaktadır. GSM teknolojisi üzerinden 384 Kbps hızında veri transferi sağlar. EDGE uyumlu cep telefonları, dizüstü ve el bilgisayarlarına takılabilen kartlara kapsama alanında ve EDGE desteği sunulan her bölgede kullanmak mümkündür. EDGE, resmi olarak 2.9G ismine sahip olsa da bugün kulanıcılar tarafından 2G olarak adlandırılmaktadır.

UMTS, diğer adı ile 3G, mobil kullanıcılar için genişband olarak telefon görüşmesi, görüntülü arama ve veri aktarımı sağlar. Paket anahtarlama kullanmaktadır. İlk versiyonlarında sabit duruma 2Mbps ve mobil konumda 144 Kbps veri iletim hızlarına ulaşabilmektedir. UMTS versiyon 5 ile 10 Mbps seviyesinde hızlara ulaşabilir. 3G’nin 2G’ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik iletimin ses yerine veri odaklı olmasıdır.

4G ve LTE teknolojisi UMTS’nin sonraki adımı olan genişband mobil iletişim teknolojisidir. 4G teknolojisi 3G teknolojisinin daha yeni ve hızlı versiyonu olup 100Mbps hızında veri transferi sağlayabilmektedir. LTE ise 4G’yi geliştirmektedir ve yaklaşık 300 Mbps hızında veri transferi sağlayabilmektedir.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*