15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

4C İsteğe Bağlı Belge Dökümü Hakkında Bilinmeyenler

Kamu idareleri içerisinde çalışan sözleşmeli personelleri akla getiren 4C kavramına 2010 yılı itibari ile geçilmiştir. Kamu kurumları içerisinde çalışmakta olan ve 657 sayılı kanuna tabi olanların yanı sıra; sözleşmeli çalışanların ve kadro içerisinde yer alamayanların da tabi olduğu bir sembolik ifadedir. 5510 sayılı kanun maddesi içerisinde yer alan 4C bendindeki kasıt ise tam anlamı ile kadroya alınmış ve buna ek olarak da emekli sandığı kapsamında çalışmış ve çalışmakta olan kişileri kapsar.

Hizmet Kazanma Yöntemi

İsteğe bağlı iştirakçilik adı ile bilinen ve buna ek olarak mutlaka devlet kurumlarında on yıl ve üzeri görev yapmış kimselerin eğer dilerler ise; emekli sandığı haklarını kaybetmemek üzerine var olan durumlarını kapsar. Bu bağlamda kişilerin herhangi bir pozisyonda çalışıyor olmalarına gerek kalmaksızın dışarıdan gerekli yatırımları her ay düzenli olarak gerçekleştirmeleri durumunda mutlaka emekli sandığı haklarını devam ettirebilmeleri halidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Hakkı Başvurusu Nasıl Olur?

İlk kez isteğe bağlı sigorta girişi başvurusunda bulunmak isteyen bireylerin mutlaka izlemeleri gereken mecburi adımların varlığı söz konusudur. Bu bağlamda; sigorta girişi bildirgesi ve ikametgah belgelerini hazırlamaları gerekir. Sonrasında ise; sosyal güvenlik il merkezlerine başvuruda bulunmaları gerekir. Buna ek olarak daha önce isteğe bağlı sigorta talebinde bulunmuş olan bireylerin bu ikametgah ve tescil gerektiren belgeleri, adres değişikliğinin söz konusu olmadığı durumlarda tekrar hazırlamalarına gerek kalmaz. Bu bireylerin yalnızca tekrar istek talebi doğrultusunda dilekçe yazmaları gerekli görülmüştür.

Yabancı vatandaşların da bazı sigorta dallarında başvuru hakları mevcuttur. Bu bireylerinde mutlaka; Türkiye sınırları içerisinde kaldıkları ve kalacakları günleri belirtmeleri zorunlu kılınmıştır.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nasıl Sona Erer?

İsteğe bağlı sigortalı bireylerin sigortalılık hallerinin ne durumlarında sonlanacağı kanun maddeleri ve belirli yönetmeliklerde açıkça belirtilmektedir. Bu bağlamda konuyu genel hatları ile ele alacak olur isek;

  • İsteğe bağlı sigorta sahibi olan bireylerin sigortalılık hallerini kendi tercihleri doğrultusunda sonlandırmaları mümkündür. Bu bağlamda kişilerin önceki aya ait sigorta prim borcunun bulunmaması şartı aranır. Eğer sigorta prim borcu mevcut ise kişilerin bu borsu ödedikleri ay talepleri işleme alınır.
  • Sigortalı olan kişinin ölüm hali söz konusu ise sigortalılık durumu ölüm tarihi itibari ile kendiliğinden son bulur.
  • Ölmüş sigortalı kimsenin mevcut prim borcu söz konusu ise; sigortalının hak sahiplerinin bu borcu on iki ay içerisinde ödemesi gerekir. Ödenmemesi halinde ise; ödenmiş olan son primin bulunduğu tarih itibari ile sigortalılık hali sonlandırılmış sayılır. Yani; ödenmemiş prim borcunun geçmesi kişinin o ay için de sigortalı görünmesini sağlamaz bu geçen zaman yokmuş gibi tarih geriye işler.
  • Herhangi bir 4B ve 4A bendi kapsamında yer alan işlerde çalışılmaya başlanması halinde; işe giriş tarihi itibari ile sigortalılık hali kendiliğinden sona erecektir.

İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü 4C

Emekli sandığına yani yeni adı ile 4C bendine ne zamandan bu yana bağlı olduğunuzu, ödemiş olduğunuz primlerinizi ve konu ile alakalı olabilecek tüm detayları edinmek için mutlaka e-devlet sisteminden giriş yapmanız gerekir. Bu yöntem hem güvenli hem de en güncel ve doğru bilgileri sizlere sunacaktır. E-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıkta sonra kimlik doğrulama sayfasını sorunsuzca geçmeniz gerekir. Sonrasında istediğiniz 4C isteğe bağlı ödeme dökümü sayfasına kolaylık ile ulaşabilirsiniz. Eğer hala e-evlet şifreniz yok ise; kendinize en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi almak istediğinizi beyan etmeniz gerekir. Sonrasında personel işlem ücreti olarak sizlerden 2 TL talep edecektir. Ve ardından kapalı bir zarfın içerisinde henüz sizin dahi bilmediğiniz e-devlet şifreniz sunulacaktır. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra güvenli bir halde saklamanız, sistem üzerinde var olan bilgilerinizi edinebilecek üçüncü kişiler açısından önem taşır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*