15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

30 Günden Az Çalışma Durumu Nedir? Ayrıntıları Nelerdir?

4857 sayılı iş kanununun 12 ve 13 üncü maddesi gereğince düzenlenmiş olan yarım gün çalışanlar, bir ay içerisinde otuz günden az çalışanlar ve çağrı üzerine çalışanlar için sigortalılık durumları belirlenmiştir. Bu gibi çalışma hayatı olan kişilerin de çalıştıkları süre zarfınca ve sonrasında sosyal güvencelere sahip olabilmeleri adına formüle edilmiş bir yapı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda; kişilerin çalışma sürelerinin genel toplamı 7,5 saat ile bölünmektedir.  Ortaya çıkan süre kişinin sigortalı hizmet akdi süresini oluşturmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Durumu

Otuz gün içerisinde yahut da otuz bir gün içerisinde tam zamanlı çalışma akdi gösteremeyen bireylerin sosyal güvenceden mahrum kalıyor olması sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmaz. Bu bağlamda düzenleme gereğince; genel sağlık sigortası kapsamında yer alacak olan bireylerin ay içerisinde eksik kalan primlerinin tamamlanması zorunluluğu söz konusu olacaktır. Yani; bu kişiler genel sağlık sigortası kapsamından tıpkı otuz gün tam çalışan bireyler gibi yararlanabileceklerdir.

Sosyal Güvenlik Reformu

Sosyal güvenlik reformu gereğince; bir ay içerisinde otuz günden az çalışan yani ayı tamamlayamayan çalışanların prim ödemelerini otuz güne tamamlamaları zorunlu tutulmaktadır. Bu durum; otuz günden az çalışan kişilerin prim ödemelerinin çalışma akitleri doğrultusunda olacağını ve genel sağlık sigortası ödeneklerinin otuz güne tamamlanacağını ifade etmektedir.

Eksik Çalışma Nedenleri Reformu 

Otuz günlük çalışma periyotlarının tamamında aktif olarak yer alamayan çalışanların, bu akitlerini neden yerine getirmedikleri halkındaki ayrıntıyı bildirmeleri gerekmektedir. Bu bilgiler; aylık prim ve hizmet belgesine eklenerek SGK’ ya sunulur. Sigortalı kimsenin eksik çalışma nedeni olabilecek durumlar; iş yönetmeliklerinde belirtilmektedir. Bunların kısmını sizler ile paylaşalım;

  1. Disiplin cezası uygun görülmüş olabilir. Önceki dönemler itibari ile disiplin cezalarına itiraz yolu kapalı iken şimdilerde tüm hukuki yolların kullanılması ve sonuç alınmaması halinde durum anayasa mahkemesine kadar gidebilir ve çözümlenebilir.
  2. Madde iki yönetmelikten kaldırılmıştır.
  3. İstirahat durumu kişilerin ay içerisinde eksik çalışmasına neden olabilir. Bu durum işveren tarafında sigortalı çalışanın istirahat süresine oran ile belirlenmiş tarihlerde SGK’ ya bildirilir.
  4. Çalışanın göz altına alınması halinde SGK’ ya eksik çalışma nedeni olarak bildirilmesi yasaldır.
  5. Tutukluluk halinde var olabilecek eksik çalışma hali de SGK tarafından bir neden olarak kabul edilmiştir.

Ay içerisinde her ne sebep ile olur ise olsun eksik çalışmış bireylerin sigorta primlerini istedikleri zamanlarda tamamlamaları mümkün kılınmıştır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*