15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

13 Nisan Garip Bir Gün

13 Nisan Garip Bir Gün13 Nisan 1914 doğumlu ve Garip akımının serin omzu Orhan Veli’nin doğum günü bugün. Bu bakımdan hem onu hatırlamak amacıyla hem de onun doğum günü şerefine bugünün yazısı onu anlatsın.

Garip akımı denilince akla ilk gelen isimdir. Elbette garip akımı bir edebi terimidir ama Türk edebiyatının ilk ve uzun süreli akımı olması nedeniyle de oldukça önemlidir. İşin güzel yanının birisinin Garip akımını bilmesine gerek olmamasıdır; Orhan Veli’yi bilse yeter.

Orhan Veli, saf şiirinin daha doğrusu mükemmel şiirinin esintilerinde “nasır”’lı şiirini yazdı yazalı edebiyat dünyasının düşmanı olmuştu resmen. Ne demekmiş nasır? Nasır diye kelime şiire girebilir miymiş?! Oysa Orhan Veli oldukça basit bir şekilde açıklıyordu durumu: Neden olmasın? Önemli olan bütünlük…

Orhan Veli’ye göre vezin denen şey Yunan tiyatrolarından arta kalmıştır. Sadece ezberi kuvvetlendirmek, şiiri pekiştirmek için kullanılır, artık olmasa da olur, eskimiştir, yıkılması gereklidir. Orhan Veli, kafiye ve uyağı da çok sevmez. O da şiiri ezberletmekten başka bir işe yaramaz ona göre. Bilinen kelimeleri uyaklı hale getirip soğuk servis yapmaktan başka ne işe yarardı kafiye?

Tam da bu düşünceleri tam da bu şekilde bir Cumhuriyet şairidir Orhan Veli. Devrim yapar şiirde, devrim. Tamamen bir şiir anlayışını yıkar ve yerine başka bir şiiri kurar. Bunu önce üç kafadar yaparlardı evet ama daha sonra onlar gider ve Orhan Veli tek kalır… Tıpkı şuan olduğu gibi…

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*